SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Sitemizdeki "Hakkımda" sayfasından ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çocuk ve Genç Psikiyatristi (Çocuk ve Genç Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı) olarak ilgili branşta her türlü soru ve sorunda danışabileceğiniz birisiyim. Konu başlıkları olarak görmek isterseniz "Uzmanlık Alanlarım" sayfasından gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

6 yıllık Tıp Fakültesi eğitimini tamamlayarak doktor olmuş ve sonrasında TUS'ta (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünü kazanıp en az 4 yıllık uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlayarak ilgili branşta Uzman Doktor olan kişilere denilmektedir.

Çocuk ve Genç Psikiyatristi (Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı); çocuk ve ergenlerde ruhsal hastalık ve duygusal sorunları teşhis ve tedavi eder. Çocuk veya ergenlerin fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık kazanıp sürdürmelerine yardımcı olur. Ebeveynlere danışmanlık yapar. 6 yıllık Tıp Fakültesi lisans eğitimini tamamlayarak doktor olmuş ve sonrasında TUS‘ta (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümükazanıp en az 4 yıllık uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlayarak ilgili branşta Uzman Doktor olan kişilere denilmektedir. Hastalık tedavisinde terapiler haricinde ilaç yazabilme yetkisine de sahiptirler.

Pedagog; Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim dalında 4 yıllık ihtisas yaparak bu unvanı kazanan kişilerdir. Çocuk ve ergenin psikolojisini, psikososyal, bilişsel ve duygusal gelişimini takip eden, gerektiğinde ebeveynlere psikolojik ve pedagojik danışmanlık yapan, çocuk ve ergenler ile çalışan psikolojik danışmanlardır. Pedagoglar, toplum tarafından kabul gören normlar doğrultusunda çocuklardaki bedensel, zihinsel, duygusal ve psikososyal gelişimlerini inceler, buralarda meydana gelen sapmaların düzeltilmesinde rol alırlar.

Psikolog; kelime anlamı itibariyle ruh bilimci demektir. Psikologlar, bir grup ya da bireyin davranışlarını ya da hareket etme biçimlerini inceler; öğrendiği bilgi ve beceriler ile nedenleri açıklayıp çözüm üretmeye çalışır. Psikolog olmak için üniversitelerin Psikoloji bölümünden mezun olmak gerekir. Psikolojinin herhangi bir anabilim dalında yüksek lisans yapan psikologlar ise uzman psikolog olmaya hak kazanır.

Çocuk ve Genç Psikiyatrisi olarak 0-21 yaş aralığındaki tüm bireyler ile ilgili ruhsal durumlarla ilgilenmekteyiz.

Ayrıntılı Psikiyatrik ve Psikolojik Değerlendirme sonrasında gerekli görülmesi halinde zeka testleri, dikkat testleri gibi testler uygulanmakta ve değerlendirme sonrasında gerekli ve uygun olan terapi ve tedavi programı uygulanmaktadır. Tarafımızca uygulanan testlere "Psikiyatrik ve Psikometrik Testler" sayfamızdan, terapilere ise "Terapi ve Tedavilerimiz" sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bunun kesin ve mutlak bir zamanı olmamakla birlikte çocuğunuzun yaşıtlarından farklı davranış ve hareketleri olması, okul başarısında düşme, içe kapanıklık, aşırı hareketlilik, öfke/sinir patlamaları, alt ıslatma vb. durumlarda ayrıca boşanma süreci ile ilgili danışmanlık için de başvurup yardım alabilirsiniz. Çocuğunuzdaki farklılıkları fark ettiğiniz zaman en kısa sürede başvurmanız tanı ve tedavi açısından daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamakta faydalı olacaktır. Çocuğunuzda herhangi bir farklılık olmasa dahi genel değerlendirme için bize her zaman başvurabilirsiniz.

Normal şartlarda ayda 1 kontrol seansı yapılmaktadır ancak bazı durumlarda gerekli görülmesi halinde çocuk ve aile de bilgilendirilerek aylık seans sayısı arttırılabilmektedir.

Seans sayısı çocuğun mevcut durumuna/hastalığına, görüşmelere/terapiye/tedaviye uyumuna bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle net bir seans sayısı vermek mümkün değildir.

Olağan dışı bir durum olmadığı sürece seanslar yaklaşık 45-50 dakika sürmektedir. Ancak danışan çocuğun durumuna göre süre bir miktar kısalıp uzayabilir.

Muayenehanemiz Pazar günleri hariç haftanın 6 günü açık olup Hafta İçi sabah 10.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında, Cumartesi günü ise sabah 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Güncel saatleri öğrenmek için Anasayfamız alt kısımdaki "Çalışma Saatlerimiz" bölümüne bakabilirsiniz. Kesin bilgi için telefonla arayarak teyit etmenizi öneririz.

Bunun birçok yöntemi mevcuttur.
Kendiniz kliniğimize gelerek, telefonla arayarak, Whatsapp üzerinden mesaj atarak veya İnstagram'da DM (Özel Mesaj) bölümünden bize mesaj göndererek, e-posta yoluyla ya da sitemiz anasayfasındaki Randevu Talep Formumuzu doldurarak uygun tarih ve saate randevu talep edebilirsiniz. Adresimiz, iletişim bilgilerimiz, sosyal medya hesaplarımız ve birçok bilgiye sitemiz Anasayfasından ulaşabilirsiniz.

Muayenehanemiz normalde randevu usulü ile çalışmakta olduğundan geldiğiniz zaman aralığında ya da sonrasında başka seanslar için oluşturulmuş randevular olma olasılığı mevcuttur. Bu nedenle geldiğinizde seans için uzun süre beklemek ya da tüm saat dilimleri dolu olduğu için seans gerçekleştirilmeden gitmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle mağduriyet yaşamamanız açısından Randevu Almanızı Kesinlikle Öneririz.

Danışılacak çocuk ile ilgili daha önceden sağlık kurum ve kuruluşlarına yapılan Psikolojik, Psikiyatrik ve/veya Nörolojik başvurularınız var ise bu başvurulara ait elinizde mevcut bulunan tıbbi bilgi ve belgeleri ve kullandığı ilaçları yanınızda getirmeniz faydalı olacaktır.

Özellikle ilk randevunuza seans saatinden yaklaşık 15 dakika kadar önce gelmenizi öneriyoruz. Çünkü ilk görüşme öncesinde sizin ve çocuğunuzun doldurması gereken sitemizdeki "Formlar - Ölçekler" sayfasında da bulunan bazı formlar olacaktır.

Aileler genellikle bir psikiyatriste gidileceğini çocuklarına söylerken çocuğun buna tepki verip reddedeceğini düşünerek rahatsız hisseder ve kaygılanırlar. Fakat çocukların belirsiz ve net olmayan durumlarda savunmaya geçtiğini unutmamak gerekir. Çocuğunuza karşı açık olarak onu görüşme ile ilgili bilgilendirmeniz hem çocuğunuzun endişelerini gidermeyi sağlayacak hem de görüşme/tedaviye uyumunu arttıracaktır.

Tam olarak net bir yaş sınırı olmamakla birlikte genelde 3-4 yaş üzeri, iletişim becerisi belli düzeydeki çocuklarla ilk seans sonrası ayrı görüşme yapılmaktadır. 0-3 yaş arası çocuklar genellikle ebeveynleriyle birlikte değerlendirilmektedir. Çocuğun bilişsel gelişimi ile kaygı seviyesi göz önüne alınarak tek başına ya da ebeveyn ile birlikte seansa devam durumuna karar verilmektedir.

Genel kanının aksine cevap: "Hayır".
Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Oyun Terapisi, EMDR, Alışkanlığı Tersine Çevirme Terapisi, Aile Terapisi vb. birçok terapi modelimiz mevcut olmakla beraber çocuğun mevcut sıkıntılarına, sıkıntılarının derecesine, çocuğun ve çevresinin sorunlar ile baş edebilme kabiliyeti gibi diğer değişkenler birlikte değerlendirilerek ilaçlı tedavi seçeneği gözden geçirilir.

18 yaş altı çocuklarda, çocuğun durumu ve varsa şikayetleri hakkında bilgisi olan en az bir ebeveyni ile birlikte gelmesini önermekteyiz. Anne veya babanın olmadığı veya seansa gelemeyeceği durumlarda çocuk hakkında bilgi sahibi olan, bakımını üstlenen (nine, dede, teyze, hala vb.) kişinin gelmesi gerekmektedir.

Mümkünse en az 2 gün öncesinden ya da ani gelişen durumlarda en kısa sürede telefonla arayarak ya da kendiniz gelerek randevunuzu iptal etmek veya ileri bir tarihe ertelemek istediğinizi belirtmeniz durumunda işleminiz gerçekleştirilecektir. İleri bir tarihe erteleme istemeniz durumunda talep edilen tarihin/saatin uygunluğunun önem teşkil edeceğini unutmayalım.

Online Terapi, danışan ile Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanının bu tarz durumlar için oluşturulmuş uygulamalar aracılığıyla görsel/işitsel iletişim kurarak uzaktan yapılan bir terapi yöntemdir. Ancak yüz yüze terapinin tüm etik kurallarını kabul ederek uygulamaktadır. Online terapi de bire bir terapi şeklinde gerçekleşir ve terapi sırasında Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı ile danışanın yanında kimse olmamasına (Belirli yaş altındaki çocuklar hariç) özen gösterilir.

Online Terapi Hizmetimiz Mevcuttur.  Zoom vb. görüntülü iletişim uygulamaları aracılığıyla bu hizmetimizi sizlere sunmaktayız. Bu hizmetimiz için de bizleri Anasayfamızdaki iletişim kanallarımızdan arayarak randevu almanız ve randevu saati öncesinde sizlere göndereceğimiz link (bağlantı) üzerinden ilgili programa giriş yaparak (ilgili program üyeliğiniz yoksa öncesinde ücretsiz üye olmanız gerekmektedir) görüşmeyi başlatmanız gerekmektedir.

Daha kaliteli bir görüşme için; iyi/hızlı bir internet bağlantısı, belirli bir kalite ve çözünürlükte bir webcam, bilgisayar ve/veya telefonda iyi bir ses çıkışı olması tercih edilmektedir.

Seansımızın yaklaşık süresi 45-50 dakikadır. Bu süre zarfında sizler de isterseniz kliniğimizdeki Misafir Bekleme Odasında dergi ve gazetelere göz atabilir ya da kitaplığımızdaki eserlerden dilediğinizi okuyabilirsiniz.

Evet. İçinde birçok oyuncak da bulunan bir Çocuk Oyun Odamız bulunmaktadır. Galeri sayfamızdan kliniğimiz fotoğraflarını inceleyebilirsiniz.

Sitemizde "Anasayafa"da (PC veya Laptop kullanıyorsanız sol alt köşede, sitemizi telefon ile ziyaret etti iseniz sayfa sonunda) Kliniğimizin açık adresi ile Google Haritalar konumu belirtilmiştir. 4503. Sokak ile 4504. Sokak kesişiminde bulunan "Manavgat 5 No.lu Aile Sağlığı Merkezi" üst katında hizmet vermekteyiz. İlgili konumları kullanarak Kliniğimizi kolayca bulabilirsiniz.

Tabii ki hayır. Tam tersine kullanılan ilaçlar, tedavi almayan DEHB’li bireylerde ileride oluşma riski artmış olan alkol, sigara, madde bağımlılığı için koruyucu etki oluşturmaktadır.

Ayrıca; Çocuk Psikiyatri alanında kullanılan ilaçların çoğu bilimsel çalışmalarda etkinliği gösterilmiş, düzenli kullanılması gerekli görülen ilaçlardır. İlaçlar çocuğun tedavi sürecinde destek ve etkili olabilmesi amacıyla, tedavi kılavuzlarında belirtilen sürelerde kullanılır. İlaçların herhangi bir bağımlılık yapma etkisi yoktur. Psikiyatrik tedavide kullanılan bazı ilaçlar, psikiyatrik bozuklukların sonucu ortaya çıkabilecek olası bağımlılıktan da korumaktadır.

Kesinlikle hayır. Öncelikle çocuk ve ergenlerdeki ilaçların kullanım onayı için erişkinlerden çok daha fazla çalışma yapılmak zorundadır. Bu nedenle erişkin yaşta kullanıma onay alınan ilaçlardan daha güvenlidirler. Beyine zararlı olabilecek bir ilacı, temelinin bilimsel çalışmalara dayandığı tıp eğitimi almış bir hekimin yazması olası değildir. Bu konuda duyduğunuz söylemler sizi rahatsız eder ise uzman hekiminizden lütfen bilgi alın.

Bu konu şu an tamamen bir halk efsanesidir. Böyle bir şey bilimsel veya doğru değildir.

Yapılan tüm görüşmeler ve elde edilen veriler sizlerin (18 yaşından büyükler için kişinin kendisinin, 18 yaşından küçükler için velilerinin) izni/onamı olmadan hiçbir şahıs ve/veya kurum ile paylaşılmamakta olup doktor-danışan gizlilik ilkesi ile korunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular bölümünde cevabını bulamadığınız Çocuk ve Ergen Psikiyatrisini ilgilendiren konular için bize Anasayfamızdaki tüm iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.